Siyaset, insanoğlunun yaşam döngüsü içerisinde karşısına çıkabilecek en ilginç olgulardan bir tanesi olarak değerlendirilebilir. Toplumsal bir olgu olmasının kendisine kattığı en önemli özelliklerden olan, çok hızlı ve kolay anlaşılamayacak ya da açıklanamayacak biçimlerde değişkenlik gösterebilmesi özelliğiyle başa çıkmak, hemen herkes için son derece zordur. Gerek Türkiye, gerekse dünya tarihinde, "asla olamaz", "bu iki görüş ya da kişi asla bir araya gelemez" gibi pekçok anlayış, kimi zaman günler, kimi zaman saatler içerisinde ters yüz oluvermişlerdir.

Bu tür durumlarla, gerek siyasetle yoğun ilgilenen, gerekse siyasete sade bir vatandaş düzeyinde ilgi gösteren kişilerin sağlıklı bir biçimde başa çıkabilmelerinin yolu, son dakika haberleri ile ilgili olarak güvenilir kaynak bulabilmelerinden geçmektedir. Haber yayını yapan hemen her yayın organı, şu ya da bu biçimde güncel gelişmeleri hızlı biçimde aktardıklarını iddia etseler de, hangisinin ne kadar doğru, ne kadar sağlıklı olduğunu belirleyebilmek hiç de kolay değildir.

Kendi kişiliğinize, dünya görüşünüze ve yapmak istediklerinize göre, siyasi gelişmelerle ilgili olarak sizi olumlu olarak besleyebilecek haber kaynaklarını bulma konusunda en sağlıklı kararı verebilecek olanın siz olduğunuzu unutmamanızda büyük yarar vardır. Eğer güncel gelişmeleri nereden izleyeceğinize siz değil, bir başkası karar verirse, o başkası sizin her neyi duymanızı ya da öğrenmenizi istiyorsa, onu öğreneceğinizi, sizin için gerçekten yararlı olabilecek bilgilere ulaşamayabileceğinizi hatırınızdan çıkarmayınız.